Lagt ud på NordfynsWeb den 25. August 2003 kl. 14:04
200 meters træningsskydning for jægere Af Pressemeddelelse fra Otterup og Omegns Jagtforening
Det er lykkedes Otterup og Omegns Jagtforening at få fat i en rigtig god SKYDEINSTRUKTØR , fortæller riffeljagt koordinator Jørgen Karup fra bestyrelsen, der har lejet Slusemøllens 200 meters bane søndag den 21. september fra kl. 09.00 til 12.00.
Alle er velkomne, ingen jægere er for gamle til at lære, og de nye unge vil gerne, derfor har vi lejet hele anlægget, så de Nordfynske jægere kan komme ud i hyggelige omgivelser og træne sammen med en meget dygtig hjælper, mange har aldrig prøvet at skyde på en 200 meters bane med deres jagtriffel, og når vi så har riffelinstruktør Leif Thyrsted Pedersen på hele formiddagen, forventer vi rigtig mange møder frem, så de er velforberedte til dyrejagten der starter 1. oktober, men også mange Elg- og vildsvine jægere har efterlyst denne trænings formiddag. Startgebyr er kun 30 kr..
Vil man vide mere om denne 200 meters skydning, så ring gerne tlf. 6482 3210, slutter Jørgen Karup fra Otterup og Omegns Jagtforening.
Lagt ud på NordfynsWeb den 25. August 2003 kl. 14:04 |
Søg i nyhedsarkivet:
|