Lirys Moraiolo Olio Extra Vergine
| Navn: | Lirys Moraiolo Olio Extra Vergine |
| Land: | Italien |
| Producent: | Luigi Tega |
| Varegruppe: | Olivenolie og eddike |
| Indhold: | 500 ml. |
| Varenr: | 3111 |
|
Lirys er en jomfru olivenolie lavet på 100% Moraiolo oliven.
Høsten foregår tidligt på sæsonen inden de er fuldt modnet. Den tidlige høst giver ca. en femtedel mindre oliven end den traditionelle novemberhøst.
Fordelen er, at olien får en karakter af peber og urter.
Slow Food har kåret Lirys til at være blandt de 25 bedste olivenolier i Italien. Guiden Flos Oleri har ligeledes i 2010 kåret denne olie til at være blandt verdens 25 bedste olivenolier!

Familien Tega har gennem 4 generationer dyrket, høstet og fremstillet olivenolier i Umbrien af højeste kvalitet. I dag er det sønnen Luigi Tega, der sætter sit præg på den fortsatte udvikling og den kompromisløse tilgang til deres erhverv. Selv i vanskelige år med dårlig høst leverer Luigi Tega altid den fulde og høje kvalitet.
Produktionsteknisk råder de bl.a. over en 'cutting edge' vakuum olivenpresse, der nænsomt men effektivt gør det muligt at bevare selv de mest flygtige nuancer i olivenolien under processen. Har man først smagt deres olier er man ikke i tvivl – de er bare i særklasse.