Kurtatsch Gewürztraminer Arenis 2024
| Navn: | Kurtatsch Gewürztraminer Arenis |
| Land: | Italien |
| Region: | Trentino Alto Adige |
| Område: | Alto Adige DOC |
| Vinhus: | Kellerei Kurtatsch |
| Vintype: | Tør hvidvin |
| Druer: | 100% Gewurztraminer |
| Årgang: | 2024 |
| Alkohol: | 14,0% |
| Indhold: | 75 cl. |
| Varenr: | 158700 |
Få 10% rabat
Bestil mindst (enkeltflasker)
6 fl. med snitpris på min. 149,- kr.
(Gælder også assorteret)
Bestil enkeltflasker
Gewurztraminer hører til blandt de mest karakteristiske og letgenkendelige druesorter og siges at komme fra egnen omkring den sydtyrolske by Tramin.
Denne vin hører til i Selection Line, der omfatter vine med en udtalt regional karakter, og for yndere af denne druesort, er der meget at glædes over her.
Planterne står ideelt ca. 300-400 moh og fremstillingen vægter, at vinen har en friskhed, der skaber et modspil til dens naturlige intensitet og gør den lettere at drikke og nyde.
Omtaler og udmærkelser:
Jyllands-Posten: 92 point og 5 stjerner'Yderst elegant, raffineret, tør version af den kontroversielle druesort (folk, der var rapkæftede som børn, mener, den smager af sæbe). Kalket, tør med en fin, tilbagetrukken frugt. Genial til emnet - hvis ikke næsten for forfinet. Det skal være god sushi.' (Niels Lillelund i artiklen: 'Den perfekte sushivin' )
Se mere: