Florio Marsala Dolce Vecchio Superiore 2017
| Navn: | Florio Marsala Dolce Vecchio Superiore |
| Land: | Italien |
| Region: | Sicilien |
| Område: | Marsala DOC |
| Vinhus: | Florio |
| Vintype: | Sød dessertvin |
| Druer: | Grillo - Cataratto |
| Årgang: | 2017 |
| Alkohol: | 18,0% |
| Indhold: | 75 cl. |
| Varenr: | 161600 |
Sælges ikke online!
Sælges kun i butikken, hvor der er mindst 10% rabat ved hele kasser med 6 flasker af samme vin.
Forespørg gerne om ønsket antal er på lager.
Med venlig hilsen
Benny Doré
Vecchio Florio Dolce, er som navnet antyder en sød Marsala. Vinen lagres på gamle store fade i 30 måneder. Det giver en fantastisk ravgylden farve med nærmest guld-lignende kanter. I næsen får man en klar fornemmelse af, at denne vin er lagret.
Ud over de klassiske noter af nødder, tørret frugt og sveske, så kommer der en liflig duft af vanilje. Det er en typisk duftnote der kommer efter lang lagring på egetræ.
Der er ca. 40g. restsukker i vinen, så den virker ikke oversød, men har afgjort en sødmefuld smag. Balancen er i top mellem den sarte syre og sødmen og der er en vin der kan nydes til forskellige lejligheder. Gerne som meditationsvin, til modne oste/blå oste og naturligvis til desserter af forskellig slags. Er man til lækre saucer, så kan det varmt anbefales at bruge denne vin som basis i f.eks. retter med braiserede svinekæber eller Scallopine al Marsala – kalvefilet i Marsalasauce.
Marsala er også klassisk i Tiramisúopskrifter.
Se mere: