Køkkenskriveri
En hylde i RomAf Benny Doré den 10. maj 2012
Det er efterhånden blevet til lidt af en tradition at komme foråret i møde med en lille sviptur til Rom i maj måned. Selvom det er ren ferie, så får vi jo trods alt lidt vin til maden.
Ikke så få gange er valget fra spisestedets vinkort faktisk endt i vort sortiment.
I år var ingen udtagelse.
Under en frokost på Enoteca Buccone flakkede øjnene selvfølgelig nysgerrigt rundt på de mange vinreoler. Rigtig mange af vinene kendte jeg naturligvis i forvejen, om ikke andet så af omtale. Men blikket stansede dog brat på en af de nederste hylder, hvor der stod nogle Gattinara DOCG.
Den vin kendte jeg ikke.
Vel tilbage i det kølige og regnfulde Danmark måtte jeg så have hjælp fra vinlitteraturen, bl.a. Politikens udmærkede bog om italiensk vin. Her bekendtgjorde et meget lille afsnit, at Gattinara i midten af 1800-tallet faktisk havde et lige så godt ry som Barolo. Efter en lang nedtur er vinen igen ved at vinde sin status tilbage. Ikke mindst efter DOCG-tildelingen og de deraf følgende strenge krav, er Gattinara igen blevet en vin, der bør lægges mærke til.
Faktisk er DOCG-kravene for højest tilladte udbytte skrappere for Gattinara end for Barolo og Barbaresco. Det samlede markareal er på yderst beskedne 93 ha, hvilket i 1998 gav 3316 hl. Blandt de kvalitetsmæssig toneangivende producenter er Travaglini, der samtidig også er den største. Det var netop Travaglinis Gattinara, der stod på hylden i Enoteca Buccone.
Nu har vi fået et par kasser hjem, og de bliver sikkert til mange flere. Som det måske kan ses på fotoet så kostede vinen 20,50 Euro i Rom. Her er prisen ved 6 fl. 180,- kr. - faktisk ikke urimeligt, når man tænker på fragt, moms og danske vinafgifter.