Køkkenskriveri nr. 112


Best values
Af Benny Doré den 26. februar 2013

Hverdagsvin er egentlig et underligt udtryk, men dog bedre end det lidt nedladende 'frikadellevin'. Nedladende fordi det vist går lidt ud over både vinen og maden. Frikadeller og den tilhørende vin kan, og skal, være gode oplevelser.

Nu er det ikke alle oplevelser, der er store nok til at der skrives bøger om dem, sådan er det ofte med hverdagen. Men derfor er hverdagsvinen ikke at foragte, og absolut en der skal vælges med omhu.

Til vores pasta fik vi i aftes et glas af Castello Banfis rødvin Col di Sasso. Vinen er lavet på 70% Cabernet Sauvignon og 30% Sangiovese. Den fik os netop til at fundere lidt over begrebet hverdagsvin. Konklusionen blev, at hvis man vil ofre de 75,- kr. som netop nu er vores ekstra gode kassepris på Col di Sasso, så er hverdagen også en lille fest.

Da jeg senere på aftenen tømte min mailboks, var der en mail fra det velrenommerede vinmagasin Wine Spectator. I deres nyhedsbrev 'Advance' var der meget apropos en omtale af søsteren til Col di Sasso, nemlig hvidvinen Le Rime. Med overskriften Best Value fik Le Rime følgende ord med på vejen:

'A rich white, whose plush texture absorbs the peach, apple and grapefruit flavors. The moderate acidity is buried, but keeps this focused nonetheless.'

Også Le Rime har vi netop nu med ekstra god kasserabat. Har du lyst til at prøve begge vine uden at købe en kasse af hver, så har vi en smagekasse med fire røde og to hvide. Klik på nedenstående links for at læse mere eller bestille.

Castello Banfi er absolut et af Italiens førende og mest prestigeprægede vinhuse. Castello Banfi blev ved VinItaly 2010 kåret som 'Bedste italienske vineri' - det var tolvte gang på sytten år at Castello Banfi løb med denne flotte titel!

Se mere:
Rødvin: Banfi Col di Sasso Hvidvin: Banfi Le Rime Smagekasse: Castello Banfi hverdagsvine

Alle køkkenskriverier
Info:
Kontakt (09.00-18.00)
Hanne Doré: 30 24 10 98
Benny Doré: 20 49 10 24
MobilePay: 845 445
Mail Åbningstider
Nyhedsmail
Få besked om nye vine eller årgange, nyt fra vingårdene, gode tips eller måske et godt tilbud fra DoréDelicato.

Tilmelding Arkiv
Køkkenskriverier:
Det blev et år med tegninger
26. januar 2023
Sidste år begyndte jeg på en suite tegninger inspireret af den evigt v.....
Læs mere
Kirkemusik
10. januar 2023
Ved ikke hvorfor, men nu er det anden gang jeg har været heldig med at.....
Læs mere

Vestergade 16 | Særslev | 5471 Søndersø
Telefon 30 24 10 98 / 20 49 10 24
MobilePay: 845 445
Email: info@doredelicato.dk