Køkkenskriveri nr. 258


Mere Champagne
Af Benny Doré den 28. marts 2017

Vi sælger mere og mere mousserende vin. Selvfølgelig flest flasker af vores prisvenlige Cava og Prosecco. Toppen af den boblende kransekage er jo Champagne - og den kan man jo ikke rigtig kalde for en prisbillig vin. Alligevel kan man være heldig at finde Champagne, der ikke helt koster som spidsen af en jetjager (uden at jeg kender prisen på en sådan).

Vi har haft rimelig succes med A. Lété Carte d'Or Champagne Brut og har nu taget to af husets andre vine hjem. Carte d'Or er udelukkende fremstillet af Pinot Meunier, den mindst kendte af Champagne-druerne. Nu har vi også de mere traditionelle champagner fra A. Lété.

Cuvée Extra Réservée er en Blanc de Noirs fremstillet af Pinot Noir og Pinot Meunier fra sydligt eksponerede marker omkring byen Dámery i Marne-dalen, nær Épernay. Duft og smag har de typiske Blanc de Noirs-aromaer af røde bær, nødder, rugbrød/gærdej, kalkede mineraler og et indslag af kontrolleret oxidation, der tilføjer en cremet finish spændstighed. A. Lété Cuvée Extra Réservée er en fyldig vin, hvis mission er, at sprede livsglæde snarere end eftertænksomhed.

Brut Cuvée Clara er fremstillet af de tre vigtigste champagnedruer, Pinot Meunier, Pinot Noir og Chardonnay fra marker omkring byen Damery i Marne-dalen, nær Épernay. Hele 5 års flaskelagring inden frigivelse bidrager med både aromatisk dybde og fine, små bobler. I glasset præsenterer vinen sig med en fin, ikke for anmassende mousse. I duft og smag harmonerer komplekse, toastede noter med røde æbler og lidt cremet øllebrød. Cuvée Clara er tør, medium fyldig og med god længde.

Husk at Champagne madmæssigt er utrolig alsidig og at det er noget nær den mest komplette madledsager, man kan tænke sig. Hvis man skal vælge en enkelt vin til et helt måltid er Champagne ofte et rigtig godt valg. Serveres afkølet omkring de 7-11 grader alt efter temperament.

Se mere:
Vine fra A. Lété Mousserende vine

Alle køkkenskriverier
Info:
Kontakt (09.00-18.00)
Hanne Doré: 30 24 10 98
Benny Doré: 20 49 10 24
MobilePay: 845 445
Mail Åbningstider
Nyhedsmail
Få besked om nye vine eller årgange, nyt fra vingårdene, gode tips eller måske et godt tilbud fra DoréDelicato.

Tilmelding Arkiv
Køkkenskriverier:
Det blev et år med tegninger
26. januar 2023
Sidste år begyndte jeg på en suite tegninger inspireret af den evigt v.....
Læs mere
Kirkemusik
10. januar 2023
Ved ikke hvorfor, men nu er det anden gang jeg har været heldig med at.....
Læs mere

Vestergade 16 | Særslev | 5471 Søndersø
Telefon 30 24 10 98 / 20 49 10 24
MobilePay: 845 445
Email: info@doredelicato.dk