Køkkenskriveri - Om mad og vin
San Giusto a Rentennano
Af Benny Doré den 01. august 2021

Her starten af sidste sommermåned bliver der fyldt lidt på hylderne med vine fra San Giusto a Rentennano. De fleste af deres vine får vi kun tildelt ganske få flasker af.

I år blev det til:

San Giusto Chianti Classico 2919
San Giusto La Ricolma Merlot 2018 (kun 6 fl.)
San Giusto Le Baròncole Chianti Classico Riserva 2017 (kun 12 fl.)
San Giusto Percarlo 2017 (kun 12 fl.)
San Giusto Vin San Giusto 2012 (kun 3 fl.)

Ejendommen er grundlagt i 1956 af Enrico Martini di Cigala og hører hjemme i Gaiole in Chianti, i Toscanas Siena-provins, en kommune, der er kendt for at producere smagsrige, lagringsværdige og dermed strukturerede Chianti'er.

Siden 1992 er ejendommen blevet drevet af Enricos børn, Luca, Francesco og Elisabetta, idet Luca og Francesco har ansvaret for kælder og marker, mens Elisabetta står for det administrative.

Ejendommen består af i alt 160 ha jord, heraf 30,5 ha vinmarker og der fremstilles ca. 55.000 flasker årligt. Disse marker er overvejende beplantet med Sangiovese, som er druen, der umiskendeligt giver Chianti sin egenkarakter, men der findes ligeledes en smule Canaiolo, Malvasia og Trebbiano, og de to sidstnævnte anvendes til ca. 900 halvflasker af en fortryllende dyb og rig Vinsanto, der på traditionel vis lagres i 5 år på små 50 liters fade kaldet caratelli.







Alle med samme emneAlle skriverier
Info:
Kontakt 20 49 10 24
MobilePay: 845 445
Mail Åbningstider
Nyhedsmail
Få besked om nye vine eller årgange, nyt fra vingårdene, gode tips eller måske et godt tilbud fra DoréDelicato.

Tilmelding Arkiv
Seneste:
Nyhedsmail:
Nyhed fra Beaujolais
15. april 2026
Læs mere
Nyhedsmail:
Brachetto d'Acqui
07. april 2026
Læs mere
Nyhedsmail:
Nyhed fra Emilia-Romagna
31. marts 2026
Læs mere

DoréDelicato | Vin&Kunst
Vestergade 16 | Særslev | 5471 Søndersø
Telefon 320 49 10 24
MobilePay: 845 445
Email: info@doredelicato.dk