Køkkenskriveri - Om mad og vin
PorrerAf Benny Doré den 16. juni 2025
Hvor er porrer dog en fremragende spise. Den kan lagres og derfor fås frisk hele året. Fra min barndom husker jeg at alle vintre var meget lange og med sne og hård frost. I haven tittede porrer, rosenkål og grønkål op gennem sneen lige klar til køkkenet. På gamle luftfotos ses den type haver i hver en mindre landsby. Græsplænerne fyldte ikke meget i landskabet, måske lige nok til et bur med kaniner. Nej, køkkenhaven var en vigtig del af familiens spisekammer og økonomi.

Dengang var vintrene jo umådelig lange. Mener helt bestemt at jeg kunne løbe på skøjter uafbrudt fra første november til første marts. Det foregik selvfølgelig på gadekæret. Jeg husker måske nok forkert med hensyn til kalenderen, men på ønskesedlen til jul stod hvert år de nødvendige skøjteremme. Tror ikke mine børnebørn ved at det var læderremme, fra den lokale sadelmager, der holdt skøjterne fast på gummistøvlerne. Eller måske scooterstøvlerne, hvis man var så heldig at være indehaver af de nymodens støvler af kunstlæder med lynlås og foer af lammeskind.
I dag køber man porrer i supermarkeder eller ved en vejbod. De smagte nok bedre lige fra haven, men det kan jeg ikke huske.
I 2020 lavede jeg nogle acrylmalerier på papir forestillende netop porrer. Jeg forsøgte at videregive min appetit på grøntsagen.
Acryl/akvarel 2020